Jump to content

Shawdell

Members
 • Content count

  10
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

About Shawdell

 1. Proposition to create new servers

  But it's gonna work only if I can play :/. Queue still much more then 1k ppl waiting :/. ahh.
 2. Proposition to create new servers

  Yes it's not allowed but enter the game, there are plenty of them... GM's and NCWest do nothing to prevent it. My proposal is to idealistic for this time. Maybe some day. For now, I create char wich will be pain in the ass for boters and possibly multibox.
 3. Proposition to create new servers

  They don't have to open two. They Can open one of that kind server, and check how many people leave Giran and TI. If many ppl will be interested then they can open another server. Many ppl want to play on server with such rules.
 4. As I noticed every mechanics in game is dedicated trough a server we connect to. So I have a proposal. Open two more servers.One GMT +1 and One GMT -5. Just like TI and Giran (or do one with GMT between this two). But this servers will operate with specific rules: 1: No bots/dual\multibox allowed. 2. No adena sellers allowed (punish by deleting account after first attempt to do so ( pming/shout/ regular chat)) 3. No afk fishing (going back to active fishing with minigame) 4.No char transfer to this server allowed (You want to play on this "hardcore" servers, you have to start from the beginning). 5. Vip transfer allowed but without resetting it (If you have 15days left, you have 15days left on new server). 6. Active!! GM banish bots/ boxes and adena sellers. Event monster have to be hit and kill (hit and kill can be done by different ppl) to get a reward (no reward only for sitting near monsters). This will resolved the problem with players who want to play with boxing, and an ppl who don't want bots/boxing etc. and cant play because of the queue. Sorry for my English.
 5. Polski ślad na Giran

  Wszystko o czym mówisz jest z późniejszych kronik. To co teraz jest, o ile dobrze pamiętam jeszcze sprzed pierwszej kroniki ale z dodatkami. Mają różne rzeczy wprowadzać. Zobaczymy co wymyślą. Co do limitów, to nie wiem czy to związane z oprogramowaniem czy ze sprzętem. Ale by oszczędzić (w końcu to F2P i nie każdy płaci) można używać starszego, tańszego sprzętu.
 6. Polski ślad na Giran

  To nie kwestia naprawy, a wywalania botów i nieaktywnych graczy. Jak taki leży martwy kilka godzin to zajmuje miejsce aktywnemu graczowi. Wywalać i tyle. Niestety GMów na serwerze nie ma albo prawie nie ma.
 7. Polski ślad na Giran

  gówno burza się rozpętała. Ok przyznaję, skoro ncsoft pozwala na 3 konta to ok. Choć dla mnie to bez sensu. Ale to moje zdanie. I współczuję ludziom, którzy latają z całą zgrają boxów. Rozumiem, że można do tego wykorzystać każdy możliwy komp w domu. Tylko, że to jest gra której założeniem jest społeczność. Chcesz grać solo to włącz sobie Baldura. A tak jedna osoba zawala zamiast 1 do 3 miejsc na serwerze(zaliczając legalne 2 boxy), kilkanaście. Jak dla mnie takie coś śmierdzi maksowaniem postaci i sprzedażą konta (co jest nielegalne). Ale dajmy już spokój multiboxom. Wydaje mi się, że i oni mogliby spokojnie grać gdyby nie boty, które są wszechobecne. Bo nie wierzę na przykład, że postać leżąca przez kilka godzin w spider nest jest człowiekiem i czeka, aż na boxie zrobi wykoksanego Bishopa by nie stracić 14% expa przy resie. Jak dla mnie każda postać, która nie odpowiada powinna być automatycznie, po nie wiem 30 minutach, wywalana z serwera. A tak, kolejka zaczyna sięgać kosmosu, w 4h z 1358 na 860 :/. Nawiasem mówiąc. Ja w swoim życiu boxów używałem tylko do przekazywania matów między kontami. A do gm shopu w takiej formie jak jest teraz nie mam zastrzeżeń. No i podobają mi się nowości wprowadzone do L2 classic. Choć łowienie było lepsze gdy było mini grą. Tak więc koniec gówno burzy. Miłego grania (jeśli się dostaniecie na serwer :/).
 8. I think they should start to automatically kick out multi boxers, bots and accounts offers selling adena (most of bots belongs to them). Because I don't believe that is so much players and so little capacity of the server.
 9. Polski ślad na Giran

  Boxy nigdy nie są legalne. Na prywatnym serwerze na którym kiedyś grałem boxy były karane usunięciem konta.A to jest official, tym bardziej jest to zabronione. ale luszie to robią masowo. Gm się nie przejmują. Chyba to jest przewaga prywatnych nad officialem. Prywatni dbają oserwer. Official nie.
 10. Server queue

  You should start to disconnect and delete chars (yes, chars not whole account) that use third part software to automatic playing (bots) (even if they buy bonus packs or any other items in gm shop). When you start doing this the queue will be shorter, if any will be needed. And You should add to agreement, point saying something about using bot and make higher penalties for this. I.e. deleting chars on which ppl was boting. Sorry for my English.
×